EST VIVAVIVA – tai grupinis Europos Savanorių Tarnybos projektas, kuris buvo įgyvendintas programos “Veiklus jaunimas” rėmuose 2011 metais, bendradarbiaujant Kultūros centrui “In Actio”, Vilniaus Valdorfo mokyklai bei partneriams iš Turkijos ir Austrijos.

2 savanoriai iš Austrijos ir Turkijos atliko 10 mėnesių savanorystės tarnybą Lietuvoje/Vilniuje Vilniaus Valdorfo Mokykloje. Savanoriai tobulino savo asmenines kompetencijas gyvendami ir dirbdami naujoje aplinkoje bei prisidėjo prie mokyklos gyenimo savo veikla ir užsiėmimais, kurie puoselėjo tarpkultūrinį mokymąsi. Svarbi savanorių užduočių dalis buvo asistavimas mokytojoms jų darbe su mokiniais bei Valdorfo pedagogikos specifikos pažinimas bei tarpkultūrinio mokymosi ir kitų kultūrų pažinimo sklaida mokyklos bendruomenėje. Savanoriai taip pat buvo įtraukti į informacinių užsiėmimų tobulinimą ir organizavimą Veiklus jaunimas programos rėmuose bei į kultūrinio dialogo skatinimą savo kultūrų pristatymų metu.

Savanorių mokymosi ir tobulėjimo metodai ir būdai buvo paremti neformalaus ir savaiminio mokymosi pagrindais taip pat savanorystės metu buvo skatinami saviraiškos ir meno metodai, kurie buvo naudojami paskatinti vietinį jaunimą domėtis tarpkultūrinio dialogo ypatumais.

EST VIVAPagrindinė savanorių užduotis projekto VIVA metu buvo asistuoti mokytojus ir padėti jiems kasdieninėje jų mokyklos veikloje. Savanoriai mokykloje savo veiklą pradėjo padėdami virtuvėje, po truputį buvo supažindinami su mokykla, jos darbuotojais ir mokiniais. Po poros savaičių savanoriai susidraugavo su pirmokais ir antrokais, savanoriai, Magdalena ir Cenkas, porą kartų į savaitę lydėdavo juos į baseiną, vaikams paplaukiojus jie padėdavo džiovinti plaukus. Plaukiojimo sezonui pasibaigus jie palydėdavo vaikus į sporto salę, kuri yra kitoje mokykloje, kartu žaisdavo krepšinį ir kitus žaidimus. Savanoriai eidavo pas pradinukus į klases, padėjo mokytojoms organizuoti žaidimus, išeidavo su vaikais žaisti į kiemą, juos prižiūrėdavo ir su jais bendraudavo.

Vėliau savanoriai vis dar padėdavo virtuvėje, jie šauniai susidraugavo su virtuvės šeimininkėmis, jos savanorius mokė lietuvių kalbos ir lietuviškų patiekalų įmantrybių, o jie savo ruožtu padėdavo ruoštis pietums. Taip pat savanoriai dalyvaudavo diskusijose vyresnėse klasėse, pristatinėjo savanorystės idėją, papasakojo apie savo šalis ir save, rengdavo savo šalies kultūrinius renginius, mokino tradicijų, rodydavo filmus ir pan. Magdalena dirbo su keliais mokiniais, kuriems padėjo mokytis vokiečių kalbos, taip pat ji dirbo su mokytoja vokiečių kalbos pamokose ir jai padėdavo jas vesti. Ypač daug savanoriai prisidėdavo prie mokyklos švenčių organizavimo, padėdavo ruošti dekoracijas, palydėdavo jaunuosius moksleivius, padėdavo ruoštis pasirodymams ir pan. Per šventes savanoriai susipažino ir su mokynių tėveliais, kurie yra labai svarbi mokyklos bendruomenės dalis. Savanoriai kartu su mokykla dalyvaudavo išvykose ir stovyklose.

EST VIVAMokiniai ir mokyklos bendruomenė aktyviai ir betarpiškai bendravo su savanoriais, taip įgydami daugiau žinių apie kitas kultūras ir lavindami užsienio kalbas (anglų, vokiečių, turkų ir lietuvių). Mokiniai buvo nustebę, kad yra žmonių norinčių gyventi ir savanoriauti Lietuvoje. Savanoriai dalindamiesi savo patirtimi su mokiniais ir visa mokyklos bendruomene atskleidė savo požiūrį, patirtį, dažnai paneigdami stereotipus susijusius tiek su Lietuva, tiek su šalimis iš kurių jie atvyko.

Metų eigoje abu savanoriai akyvaizdžiai įgijo daugiau pasitikėjimo savimi, drąsiau įsitraukdavo į įvairias veiklas ir mokyklos gyvenimą.

Priimanti organizacija, Valdorfo mokykla teigia:

“Tikime, kad projektas VIVA buvo sėkmingas, atsižvelgiant į tai, kad jame dalyvavome pirmą kartą ir dar neturėjome patirties. Vis dėlto išsikelti tikslai buvo įgyvendinti, pagrindiniai lūkesčiai patenkinti… Mokykla džiaugiasi dalyvavimu šiame projekte, kadangi esame netradicinio ugdymo įstaiga, tai ir šis neformalaus ugdymo projektas mums buvo įdomus ir vertingas. Mokyklos bendruomenė didžiuojasi, kad mokykla žvelgia plačiau ir įsijungia į Europinį projektą, dirbą su jaunais žmonėmis ir remia savanorystės idėją.”

Savanorė iš Austrijos Magdalena teigia:

EST VIVA“Meeting so many new and all kinds of different people, I became a lot more open-minded. I’m not afraid or shy to interact with people from different age or social groups. Because of language barriers I try to pay more attention to people’s behaviour and body language. In general, I became more self-confident and more aware of who I am. I learned a lot – not only about the culture I have been living in during my EVS project VIVA, but also about the countries other volunteers come from. I heard about different manners, about the history of several country, about how people perceive their own country. I would definitely recommend EVS to anyone who is interested. It is a great way to discover a new culture and also the world. It is also a great opportunity to work in a field you would never have the chance to work in otherwise. For others, it’s a good way to gain more experience in the field they studied. EVS is great to learn about yourself, how to depend on yourself and how to manage daily things like saving and spending money, cleaning and many more. You can meet people from other parts of the Europe or the world and make friends who you will have a special connection with.”

EST VIVASavanoris iš Turkijos teigia:

“I can say that before VIVA I came here I was shy a bit. My life was the same but here every single day I meet new people, this makes me feel better and improve my social skills. I already finished my university last year, I will go to my country and find job. It will be easier then before I came here and better job maybe. I would recommend EVS to others. If they try it, their life change for sure, maybe even their character and to self-recognition. They have new friends who are from the other countries. They can find easier job when they finish the EVS and improve social skills.”

Facebooktwitterlinkedinmail